X

Detaylar

Kategori Akademi
Yayıncı Nida Yayıncılık
Liste Fiyatı 30.00
Format Kitap
Barkod 9786057565532
Yayın Tarihi 2019-04-02
Yayın Dili Türkçe
Baskı Sayısı 1.Baskı
Sayfa Sayısı 304
Kapak Karton
Kağıt 2.Hamur
Boyut 135 X 210

Mensûh Âyetlerin Kritiği

Kur'an'da nesih konusu, neredeyse Kur'an ilimlerinin ortaya çıktığı günden bugüne en çok tartışılan mevzulardan biri olmuştur. Kur'an'da neshin varlığını kabul eden cumhurun yanında neshin olmadığını savunanlar da olmuştur. Neshin varlığını kabul edenler de mensûh ayet sayısı hakkında ihtilaf etmişlerdir.
Araştırmamız, tartışmaların ve anlaşmazlıkların büyük bir kısmının kavramlara yüklenen manaların farklılığından, başka bir deyişle kavram karmaşasından kaynaklandığını göstermektedir.
Hal böyle olunca bireylerin bir kavram etrafındaki tartışmalarını incelerken kavrama yükledikleri esas manayı tespit etmekte fayda vardır. Kur'an'da mensûh ayet var mıdır? veya Kur'an'da kaç tane mensûh ayet vardır? sorusundan önce Nâsih ve mensûhtan kastedilen nedir? sorusunun cevabını bulmak gerekir.
Elinizdeki bu çalışmada, mensûh ayet sayısını zarurî durumlarla sınırlı tuttukları düşünülen âlimlerden Suyûtî, Dihlevî, Zürkânî ve Zeyd'e göre mensûh kabul edilen ayetlerin nesih açısından tahlili yapılmıştır.

Emeği Geçenler

Yazar   : Abdurrahman Ensari

Etiketler

Yeniler
Bu üründen 1 adet satılmıştır.

Satış

30.00
Liste Fiyatı : 30.00
Kazancınız : 0.00
 Favorilere Ekle
Ürün Tükendi.